Hledáme posilu do týmu! Více info ZDE

13. Smrt ve zlatě

6. března 2016 v 11:00 | Tým Spoilery - Time Lady |  2. série
River hledí na ovládací konzoli, i když jí téměř nevnímá. Ze snění jí probudí až zaklepání. Nejdříve se lekne, že jde zase o nějakou poruchu, ale potom rychle zjistí, že je to klepání na dveře. Díky filtru vnímání není moc bytostí, které by něco takového mohly udělat. River okamžitě dveře otevře a pustí dovnitř svou společnici Hay Lin.
"Ahoj, kdy vyrazíme?" zeptá se dívka a položí batoh na zem.


"Ahoj, půjdeme do Sumeru. Už jsem chtěla dávno vyrazit, ale vyrušila mě Missy" řekne River a znovu se věnuje ovládání TARDIS. Hay Lin jen přikývne a rychle přemýšlí, kdo to vlastně má být.
Červená budka pomalu přejde z pustého vesmíru do zvláštního víru, prolétne jím a vynoří se na obloze. Nad středověkým městem, pokud se tak vůbec dá těm několika domečkům říkat. Nakonec obě dívky vystoupí nedaleko většího města. Hay Lin se ani neptá, co tu budou dělat. Mohutná písková brána se otevře a tak se dostanou až na rušnou ulici, kde se nejspíše chystá nějaká slavnost. Pestře oblečení lidé jásají a vzhlíží k velké soše, která zpodobňuje bytost s velkýma očima a velkou hlavou ale vyzáblým tělem. River se částečně potvrdí její obavy. Zatím ale nic neříká a čeká. Zanedlouho se ze dveří chrámu vedle sochy vynoří předloha sochy. Malé stvoření s bledou kůží, velkou hlavou a černýma očima bez bělma. Stvoření vyzáblou rukou ukáže na jednoho malého chlapce, který před něj rychle přistoupí a ukloní se. Stvoření se ho jedním nesmírně dlouhým prstem dotkne uprostřed čela. Chlapec se usměje a potom se dá do pláče. River z toho pochopí jednu krajně děsivou věc. Ten chlapec pláče radostí, oni tu bytost opravdu uctívají. Šedivák projde kolem davu lidí, všichni jsou až nepřirozeně potichu. Nakonec Šedivák promluví pomalým a hlubokým hlasem,
"Do města se dostaly dvě ženy. Nejsou zkažené, ale již se jich dotklo zlo. Musíte je co nejdříve chytit a přivést je do mého chrámu. Oběma ženám se ale nesmí nic stát, nesmí být zraněné, jinak potrestám celé město." Lidi začnou tleskat a stvoření pomalými kroky zajde zpět do chrámu. River jen zalapá po dechu a tiše se snaží zmizet v postraní uličce. Hay Lin vleče za sebou. Najednou někdo zakřičí "To jsou ony!" River i Hay Lin se dají do běhu a snaží se ztratit v úzkých uličkách. Najednou je někdo chytne za ramena a bez námahy je strčí do nějaké tmavé chodby. Postava zabouchne dveře a zůstane naslouchat u dveří. River vidí jen tmavou siluetu, která má na zádech něco přivázaného. Nejvíce to připomíná velký pytel. Tmavá chodba ale kazí jakýkoliv lepší odhad. Kolem dveří proběhne skupina lidí. Náhle se ozve mužský hlas.
"Jste obě v pořádku? Nestalo se vám nic? Omlouvám se, ale musel jsem jednat rychle, jinak byste se ocitli ve velkém nebezpečí."
"Kdo jste?" zeptá se Hay Lin.
"Zapomněl jsem, že ve tmě špatně vidíte. Znovu se vám omlouvám. Jmenuji se Gabriel." odpoví neznámý.
"Kdy jsme se viděli?"zeptá se River.
"Na povídání bude čas později. Musíme rychle odejít," řekne Gabriel a rychle projde kolem nich. River se pustí do sledování muže, i když téměř nic nevidí. Nakonec se tápáním a pajdáním dostanou až do kruhové místnosti. Muž kolem nich projde a něco začne dělat u stěn sálu.
"Už se dozvím, kdy jsme se viděli?" zeptá se znovu River.
Gabriel se několikrát nadechne, než řekne. "Bylo to v paláci u Napoleona."
"Jsi jeden z jeho sluhů?" zeptá se Hay Lin.
Najednou se rozzáří několik pochodní a před nimi se objeví zvláštní postava. Nejvíce River připomíná plačícího anděla, až na tvář, která je více lidská a mírumilovnější.
"Ty si ten Anděl, co byl v TARDIS. Jak si se sem dostal?" vyhrkne River.
Anděl se usměje a pustí se do vyprávění. "Po mém útěku z TARDIS jsem doputoval sem. Několikrát jsem hrál sochu a tak se dostal až k tomuto domu, který byl dlouho opuštěný."
"Jak si tak rychle vyrostl? Měl si stárnout stejně rychle, jako lidé." zeptá se River.
Anděl jen zavrtí hlavou. "Od našeho minulého setkání, uplynulo už několik desítek let."
River song neřekne ani slovo a Hay Lin jen zakroutí hlavou. Nějakou dobu trvá, než se River zeptá: "Co tady ale dělají Šediváci?"
"Vítejte v Sumeru, oni sou zdejší bohové. Lidé je uctívají a nosí jim oběti," odpověděl Anděl. Po menším nadechnutí pokračoval dál: "Nejdříve jsem si myslel, že je to Ticho, ale potom jsem zjistil pravdu."
"Co jim lidé dávají jako oběti?" zeptá se Hay Lin.
"Někdy zvířata a někdy i lidi." odpoví Anděl.
"To ale nebude jejich cíl. Co ještě ve městě dělají?" zeptá se River.
Anděl jen pokrčí rameny. "Jejich chrám je uzavřený, nikdo se tam nedostane."
"My to zvládneme" řekne River Song a otočí se ke dveřím.
Nakonec ale jejich výprava počkala až do večera, do západu slunce. Gabriel slíbil, že jim pomůže, aby mohl ve městě v klidu žít. Chtěl ale pomoci, ze dveří jeho domu se dostali samozřejmě bez potíží, ale zbytek by mohl být horší. Po městě chodily stráže. River a Hay Lin uviděli tři vojáky. Vzápětí tmou prolétl Anděl a dotkl se prvního muže. Ten vzápětí zmizel. Zbylí dva vojáci zakřičeli a dali se na útěk. Anděl by ale rychlejší a dohonil i druhého vojáka. Ten zmizel stejně rychle jako jeho předchůdce. Posledního vojáka ovládla neřízená hrůza a dal se na divoký útěk uličkami. Anděl se rozběhl za ním, ale ještě stačil dát ženám znamení, aby šly dál. Tímto způsobem se River a Hay Lin dostaly až k chrámu. Zůstaly ale stát před uzavřenou bránou. River vytáhla sonický šroubovák a stačilo jediné stisknutí na ovládání a vrata jednoduše zmizela. Chrám zevnitř vypadal úplně jinak, než čekaly. Po kamenných stěnách se táhli zlaté trubky svazky drátů a kabelů. Všechno vypadalo na první pohled chaoticky, ale nějaký účel to rozhodně mělo.
Cestou míjeli zaprášené nevzhledné chodby, které připomínaly spíše jeskyni. Nakonec ale dorazily do sálu, který měl většinu věcí ze zlata.
Střed místnosti zabírala obrovská stavba, která připomínala vnitřek TARDIS, jen byla ze zlata. Před tímto strojem stál jediný Šedivák. Osamocená vyzáblá postavička, kterou téměř ani nebylo vidět.
"Tomuhle se lidé klaněli?" řekla Hay Lin s nechutí v hlase.
"Co od těch lidí chcete?" zeptala se River.
Šedivák na ní upřel velké černé oči. "Opravdu si myslíte, že sem jen tak přiběhnete a já vám vše řeknu? Za pár minut jsou tu stráže, Odejděte nebo zemřete."
"Tak bacha, prcku" vyhrkla Hay Lin a River jí rychle přiložila ruku k ústům, aby nemohla dál mluvit.
"Víme, že máte něco v plánu. Rozhodně nechcete pomáhat lidem ani nepotřebujete zlato."
Z chodby, z které přišly, se ozval výkřik, který někdo rázně utnul.
"To asi byly vaše stráže," poznamenala se škodolibým potěšením Hay Lin.
Tentokrát se usmál i Šedivák "Ten stroj slouží na odstranění většiny živých organismů na planetě."
Jeho ústa se rozšířila v úsměv. Věděl, že nic neudělají, jak by také mohly. Do místnosti ale rychle vlétl Gabriel. Zastavil se před Šedivákem a roztáhl kamenná křídla.
Šedivák se lekl "Co tu chceš, démone?!"
River se rozesmála. "Příběhy o démonech si nechte pro ty lidi venku. Ti vám možná uvěří."
Malé stvoření rychle natáhlo ruce po stroji. River ale byla rychlejší a vystřelila ze zbraně. Šedivák spadl na zem, ale stroj byl již aktivovaný. Rychle k němu přeběhli a sledovali odpočítávání. Najednou se stroj rozzářil zlatým světlem a zmizel.
Všichni tři hleděli na prázdné místo a čekali.
"Neměli bychom být mrtví?" zeptala se celkem zbytečně Hay Lin.
Anděl se vrátil do svého domu a obě ženy zamířili zpět k TARDIS. Tam River zapnula počítač a hleděla na obrazovky. Hay Lin jen čekala, co se stane. Vůbec se v tom nevyznala. Nakonec jí River Song jen řekla: "Musíme rychle letět dál. Stroj nikdy neměl vybuchnout tady, oni ho přesunuli v čase."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama